Z tradice fotoateliérů:
Rádi bychom symbolicky navázali na tradici věhlasného fotografického ateliéru Rafael, který byl založen v roce 1864 v Brně.
Nyní po uplynutí více jak 150 let jsme otevřeli fotografický ateliér Rafael v Praze.
Přijďte si zachovat vzpomínku a udělat památku na důležité okamžiky ve Vašem životě jakou je například svatba, narození potomků, oslava výročí nebo zachycení portrétu Vašich nejbližších.
Fotografie doby habsburské monarchie Rakousko – Uherska:
Fotografický ateliér Rafael v Brně založil v roce 1864 Karel Václav Klíč v Rudolfské ulici č.p. 26.
S tradicí po několik generací byl ateliér Rafael jeden z nejvýznamnějších fotoateliérů na Moravě.
Karel Václav Klíč (30. května1841Hostinné – 16. listopadu1926Vídeň)
Autoportrét Karla Klíče, asi 1865, vizitka
Byl český malíř, fotograf a grafický technik. Byl vynálezce heliogravury a hlubotisku. Podle brněnských Neuigkeiten z 1. 1. 1865 se ateliér zabýval také litografií a olejomalbou. V ateliéru pracovala celá rodina, včetně nevlastních sourozenců.
V roce 1866 Karel Klíč ml. odešel z Brna a ateliér pak vedl otec Karel Klíč (1. 8. 1812 -11. 9. 1886), po jeho smrti převzal ateliér nevlastní bratr Jaroslav, který pozměnil název na C.k. Dvorní umělecký ústav pro fotografii, malbu a světlotisk Atelier Rafael a posléze jej přestěhoval na Novou ulici č. 4.
Během desetiletí zakládal filiálky v Kroměříži, Prostějově, Rosicích, Vyškově. Počtem poboček náležel k nejvýznamnějším moravským fotografickým podnikům. Po roce 1918 byl k Fotografickému – uměleckému ústavu Rafael přidružen zvětšovací ústav pro fotografy z povolání. To již rodinný podnik spravoval Ing. Jaroslav Klíč, vnuk zakladatele. Ateliér Rafael patří k těm nemnoha fotoateliérům u nás, které zůstaly v majetku jednoho rodu po několik generací.
Odkazy: Na K. Klíče viz Klíč; V. Albrecht: 25 roků ve službách černého umění. V. Albrecht, Praha 1930, s. 50-51; R. Skopec: Začátky brněnské fotografie, ČsF 1976, s. 403; Kouzlo staré fotografie, katalog, Moravská galerie, Brno 1978.